Działamy legalnie
Posiadamy wpis do Rejestru Działalności w Zakresie Walut Wirtualnych prowadzonego przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, pod numerem RDWW-111.
Kontakt Bon kantorowy Baza wiedzy Aktualności Kursy kryptowalut Tokeny Krypton (ANTS)
Zaloguj się Załóż konto
Witaj
Tokeny Krypton (ANTS)
O nas Biuro prasowe Do pobrania Otwórz kantor z nami Kariera Kryptowaluty TV
Kantory stacjonarne Portfel inwestycyjny Bon kantorowy Kupno kryptowalut Sprzedaż kryptowalut
Kursy kryptowalut Aktualności Baza wiedzy Bon kantorowy Kontakt
Home / Kradzież kryptowalut. Jak się zabezpieczyć? wróć do listy

Kradzież kryptowalut. Jak się zabezpieczyć?

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut zwiększa się też ilość oszustw i kradzieży, których ofiarami padają inwestorzy, giełdy i inne podmioty będące uczestnikami rynku. Pomysłowość scamerów wydaje się nieograniczona. Jednak jeśli będziemy stosować się do pewnych zaleceń i zachowamy czujność, to uniknięcie ryzyka będzie realne.

Jak rozpoznać oszustwo kryptowalutowe?

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest nielegalne wykorzystywanie wizerunku znanych osób. Należy do nich np. Elon Musk, założyciel lub współzałożyciel Tesli i SpaceX, który często angażuje się medialnie w promocję rynku kryptowalut, a jego działania mają wpływ na zachowanie inwestorów i poszczególne kryptowaluty.

Jedno z przykładowych oszustw dotyczy mężczyzny z Niemiec, który skusił się na rozdawanie Bitcoinów za pośrednictwem fałszywego konta Muska na Twitterze. Samozwańczy miliarder poprosił użytkowników o przesłanie dowolnej kwoty od 0,1 do 20 Bitcoinów, co miało zagwarantować jej podwojenie. Obiecana liczba BTC oczywiście nigdy nie przyszła na adres osoby, która pokusiła się o taki zysk.

Często oszuści wykorzystują zaślepienie wynikające z chciwości. Ludzie są w stanie uwierzyć, bo po prostu chcą wierzyć w nawet najbardziej nieprawdopodobną historyjkę, jeśli dotyczy niebotycznych profitów. Wykorzystuje się też zjawiska okresowe, chwilowe mody, takie np. jak serial Squid Game, gdzie na fali zainteresowania szybko stworzono kryptowalutę, która ostatecznie okazała się scamem na ponad 3 mln dolarów.

Można podać dziesiątki takich przykładów, ale istnieją pewne wyraźne oznaki, które powinny wzbudzić czujność inwestora:

Jak się bronić przed scamerami?

Obrona przed oszustwami nie jest łatwa, ponieważ obecnie nie istnieją żadne konkretne przepisy chroniące rynek kryptowalut przed ewentualnymi nadużyciami. Zazwyczaj jesteśmy zdani na siebie, choć oczywiście każde oszustwo należy zgłosić i organy ścigania podejmą odpowiednie działania.

Jednak ważne jest, aby myśleć tak, jakby się miało do czynienia z prawdziwymi pieniędzmi, a następnie podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności w celu ochrony swojego cyfrowego portfela. Zasady wymagają rozsądku, czujności i wiedzy, więc śledzić na bieżąco nowości z branży.

Do fundamentalnych reguł, które zminimalizują ryzyko, na pewno możemy zaliczyć:

Kantor Kryptowaluty.pl spełnia wszystkie prawne i techniczne wymogi gwarantujące ochronę klienta. W zakresie bezpieczeństwa i procedur dotyczących transakcji serwis funkcjonuje zgodnie z wyznaczonymi normami bezpieczeństwa finansowego oraz korzysta z szeregu systemów szyfrujących dane (HTTPS, TLS, algorytmy szyfrujące). Od strony przepisów prawa posiadamy wymagane licencje zarówno krajowe, jak i unijne.