Portfel kryptowalutowy działa jak portfel elektroniczny przeznaczony do zarządzania kryptowalutami, których można używać to transakcji, ale również przechowywać je w sieci. Jest to odpowiednik tradycyjnego portfela z pieniędzmi, które mamy przy sobie i używamy w tych samych celach, lecz fizycznie, poza internetem.
Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, opracowując działanie kryptowalut wymyślił sposób na zarządzanie tymi aktywami z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: portfel kryptowalutowy jest chroniony, bo zaszyfrowany kryptograficznie. Jest to główny system zabezpieczenia waluty przed ingerencją z zewnątrz, włamaniem, złośliwym oprogramowaniem, a także wszelkimi możliwymi zagrożeniami dla konta użytkownika i jego coinów. Każdy portfel kryptowalutowy posiada unikalny adres składający się z liter i cyfr, który umożliwia otrzymywanie pieniędzy w dokładnie taki sam sposób, jak tradycyjny numer IBAN.
Jak działa portfel kryptowalutowy?
Na system działania portfela składają się dwa elementy, które są niezbędne do przeprowadzania transakcji na kryptowalutach. W portfelu znajdują się dwa różne klucze: publiczny i prywatny. Bez nich nie odbędzie się żadna operacja.
Po otwarciu portfela kryptowalutowego można korzystać z jego pełnej funkcjonalności, aby wysyłać lub odbierać pieniądze. Aby dokonać płatności, potrzebujesz jedynie adresu odbiorcy, czyli jego klucza publicznego powiązanego z portfelem. Każda transakcja wiąże się z poniesieniem kosztu przesyłu, który różni się w zależności od wybranej waluty oraz przepustowości i obciążenia sieci.
Analogicznie, jeśli chcesz otrzymać kryptowalutę, wystarczy podać adres swojego portfela. Koszty są zawsze po stronie inicjującego transfer. Zdarza się, że przeznaczenie większej opłaty przesyłowej przyspiesza czas jej otrzymania. Należy jednak wspomnieć, że każda transakcja dokonana za pośrednictwem portfela kryptowalutowego jest nieodwracalna – nie ma możliwości jej anulowania. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność i dokładnie sprawdź kwotę oraz adres odbiorcy przed potwierdzeniem jakiejkolwiek transakcji.
Rodzaje portfeli
Możemy rozróżnić dwa rodzaje portfeli: zimny portfel (ang. cold wallet) i gorący portfel (ang. hot wallet). Różni je sposób korzystania z usług internetowych.
Portfele gorące i zimne zaspokajają dwie różne potrzeby. Zatem normalne jest posiadanie ich obu, lecz to użytkownik musi ocenić, które rozwiązanie odpowiada jego oczekiwaniom. Podstawą jest zadbanie o bezpieczeństwo swoich coinów, ponieważ w świecie kryptowalut śledzenie transakcji i złapanie hakera to procesy bardzo utrudnione.
Najlepsze sprzętowe portfele kryptowalutowe
Dla osób, które nie są w pełni przekonane do przechowywania kryptowalut online, bardziej odpowiedni może się okazać zimny portfel. Opisane poniżej urządzenia są podobne do zwykłych pamięci USB, gdyż przechowują klucze prywatne w trybie offline i mogą być podłączane do komputerów i smartfonów w celu przeprowadzania transakcji.
Oczywiście mimo wszystko istnieją pewne ryzyka. Należy więc zachować ostrożność tak samo, jak przy tradycyjnym portfelu z gotówką. Warto też zabezpieczyć się przed kradzieżą, zgubieniem, a dodatkowo zniszczeniem urządzenia czy utratą danych.
Ledger Nano to sprawdzony portfel sprzętowy od wiodącego na rynku producenta. Umożliwia on przechowywanie m.in. Bitcoin, Ethereum, Dash, Ripple, Bitcoin Cash i ponad tysiąca innych altcoinów. Wszystko to w bardzo małym urządzeniu wielkości pendrive’a.
Aluminiowa obudowa chroni ekran OLED, który wraz z dwoma przyciskami do wstępnej konfiguracji i operacji zarządzania aktywami kryptowalutowymi zapewnia intuicyjną obsługę, ułatwiającą rozpoczęcie zarządzania kryptowalutami. Urządzenie jest kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows, macOS i Linux oraz smartfonami z systemami Android. Można je łatwo podłączyć do komputera PC za pomocą kabla USB, aby skonfigurować zainstalowaną w nim aplikację Ledger Live.
Trezor Model One to pierwszy publicznie dostępny portfel sprzętowy wydany przez SatoshiLab. Jest to niewielkie urządzenie, które oferuje zawsze aktualne algorytmy kryptograficzne umożliwiające przechowywanie najpopularniejszych coinów. Jest on wykonany z plastiku i ma mniej wyszukany wygląd niż inne portfele, ale za to jest bardzo praktyczny i łatwy w obsłudze, co powinni docenić mniej doświadczeni inwestorzy.
Wyświetlacz OLED pokazuje menu, po którym można się poruszać za pomocą dwóch przycisków. Interakcja z urządzeniem fizycznym jest konieczna tylko podczas jego konfigurowania przy pierwszym użyciu oraz do autoryzacji dostępu, ostatecznego potwierdzenia transakcji i płatności. Większość operacji, które umożliwia portfel, wykonuje się za pomocą oprogramowania Trezor Bridge. Jako urządzenie z portem USB, Trezor One może być podłączony do komputerów z systemami operacyjnymi Windows, macOS i Linux. Nie wymaga również instalacji wielu aplikacji do przechowywania i zarządzania różnymi kryptowalutami, ponieważ wszystkie operacje są wykonywane poprzez Trezor Bridge.
Oprogramowanie do obsługi portfeli kryptowalutowych
Popularne portfele są oprogramowaniem, które można zainstalować na komputerach z systemem Windows, Mac i Linux. Ponieważ są one podłączone do internetu, stanowią gorące portfele do przeprowadzania transakcji kryptowalutowych online. Poniższe rozwiązania mają silne systemy ochrony zapewniające najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że żadne oprogramowanie nie jest całkowicie odporne na ataki hakerów czy złośliwe oprogramowanie.
Electrum to jeden z najlepszych portfeli Bitcoin, przeznaczony wyłącznie dla tej waluty i jej pochodnych, takich jak np. Bitcoin Cash. Jest jednym z "najstarszych" portfeli desktopowych, gdyż jego początki sięgają 2011 roku.
Uważa się, że to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań tego typu. Co więcej, umożliwia ono zarządzanie funkcjami portfela nawet bez pobierania całego blockchainu, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na dysku oraz czasu potrzebnego na aktualizację.
Obsługuje on wszystkie operacje związane z administrowaniem płatnościami w Bitcoin. Choć może nieco przestarzały, interfejs Electrum jest prosty, intuicyjny i oferuje wysoki poziom przystępności nawet dla mniej doświadczonych użytkowników. Ma mniejsze wymagania sprzętowe, jako software jest „lekki” i dlatego nadaje się nawet do starszych komputerów. Electrum jest kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows, macOS, Linux, a nawet Android za pośrednictwem aplikacji, którą można pobrać ze sklepu Google Play.
Exodus to portfel programowy wydany w 2016 roku, który zapewnia bezpieczne przechowywanie ponad 100 kryptowalut. Ma nowoczesny i łatwy w nawigacji interfejs, który zawiera takiej funkcjonalności jak notowania walut czy zintegrowany kantor umożliwiający wymianę kryptowalut.
Oprogramowanie jest całkowicie bezpłatne, ale warto pamiętać o opłatach przy transakcjach dokonywanych za pośrednictwem portfela. Wysyłanie i odbieranie środków może odbywać się w prosty sposób z poziomu komputera przy użyciu bezpiecznego kodu PIN, rozpoznawania twarzy lub odcisków palców w celu zapewnienia dodatkowej ochrony. Exodus jest kompatybilny z systemami Windows, macOS i Linux, a także dostępny w wersji mobilnej z aplikacją dla systemów Android i iOS / iPadOS.
Aplikacje mobilne do obsługi portfeli kryptowalutowych
Wiele portfeli kryptowalutowych jest również dostępnych w postaci aplikacji na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Dzięki temu funkcjonalności portfela zawsze są pod ręką. Wszystkie aplikacje wymienione poniżej obsługują najpopularniejsze kryptowaluty i wiele alternatywnych (tzw. altcoiny).
Coinbase Wallet
Prosty i sprawdzony portfel w formie aplikacji wydany przez giełdę Coinbase. Obsługuje większość kryptowalut, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo za pośrednictwem aplikacji na systemy Android i iOS. Może się pochwalić jednym z najbardziej intuicyjnych i przyjaznych użytkownikowi interfejsów.
To bezpieczna usługa z funkcją portfela, którą można skonfigurować za pomocą aplikacji na systemy Android i iOS. Po zainstalowaniu trzeba zarejestrować swój Luno Wallet, wybrać preferowaną metodę płatności, aby dodać pieniądze do portfela i zacząć korzystać ze wszystkich funkcji.
Trust Wallet
Giełda Binance oferuje usługę portfela kryptowalutowego dostępną zarówno w systemie Android, jak i iOS. Można ją aktywować bezpośrednio z aplikacji, a jej zaletą jest uproszczona rejestracja z weryfikacją tożsamości, co pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie handlu walutami wirtualnymi. W obrębie Trust Wallet znajdziemy wiele aplikacji (Dapps) do wymiany na giełdach zdecentralizowanych, aplikacje do stakingu, farmingu, programy użytkowe, narzędziowe, DeFi itd.
To portfel do przechowywania kryptowalut i tokenów NFT opartych na sieci Ethereum. MetaMask umożliwia użytkownikom korzystanie z aplikacji Ethereum bezpośrednio z przeglądarki, bez konieczności tworzenia pełnego węzła Ethereum: przechowywanie, wymiana i odbiór tokenów ETH oraz ogólnie wszystkich tokenów i smart kontraktów opartych na standardzie ERC-20.
DeFi Wallet
Portfela znanego serwisu Crypto.com można używać na smartfonie za pomocą aplikacji DeFi Wallet dla systemów Android i iOS. Zapewnia prostą obsługę, przystępny wygląd i elastyczne możliwości odbierania oraz wysyłania walut, a także wszelkie zabezpieczenia i usługi tworzenia kopii zapasowych.