Dochód, jaki przynosi sprzedaż kryptowalut, podlega rozliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Na dostarczenie deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego zazwyczaj mamy czas do końca kwietnia. Formularz, w którym ujmuje się zyski z obrotu kryptowalut, to PIT-38.
W świetle aktualnych przepisów podatnicy są zobowiązani do ujęcia w deklaracji rocznej przychody oraz koszty związane z przeprowadzonymi transakcjami. Obie te kategorie zawarte są w źródle “Kapitały pieniężne”. Koszty zakupu mogą dotyczyć rozliczanego roku podatkowego, ale jest także rubryka pozwalająca ująć koszty poniesione w latach poprzednich. Od przychodu ze sprzedaży możemy zatem odjąć zakup kryptowalut dokonany np. dwa lata temu.
Należny podatek dochodowy z tytułu obrotu kryptowalutami to 19 proc. od podstawy opodatkowania, którą stanowi zysk, czyli przychód pomniejszony o koszty. Przychód z definicji powstaje w momencie sprzedaży, czyli wymiany waluty wirtualnej na walutę fiducjarną – prawny środek płatniczy – na giełdzie, w kantorze lub na wolnym rynku. Kosztem uzyskania przychodu są zaś udokumentowane wydatki zakupu kryptowalut, ich zbycia oraz koszty z tym związane poniesione na rzecz podmiotów pośredniczących, czyli np. prowizje.
Dla wygody naszych użytkowników oferujemy możliwość szybkiego rozliczenia podatków poprzez integrację kantoru Kryptowaluty.pl z aplikacją Cryptiony.com. Dzięki pobraniu zestawienia operacji na koncie w serwisie automatyzuje ona proces wyliczania należnych danin. Obowiązek podatkowy powstaje tylko w przypadku zamiany coinów na waluty fiat i odwrotnie.
W naszym kantorze jedną z walut jest USDT, albo inaczej Tether – stablecoin ściśle powiązany z wartością dolara amerykańskiego. Jeśli transakcje w naszym kantorze odbywają się w parach kryptowaluta-kryptowaluta (np. ETH-USDT, BTC-USDT), to nie podlegają rozliczeniu. Dlatego zawsze można rozważyć to w kontekście optymalizacji podatkowej.