Działamy legalnie
Posiadamy wpis do Rejestru Działalności w Zakresie Walut Wirtualnych prowadzonego przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, pod numerem RDWW-111.
Kontakt Bon kantorowy Baza wiedzy Aktualności Kursy kryptowalut Tokeny Krypton (ANTS)
Zaloguj się Załóż konto
Witaj
Tokeny Krypton (ANTS)
O nas Biuro prasowe Do pobrania Otwórz kantor z nami Kariera Kryptowaluty TV
Kantory stacjonarne Portfel inwestycyjny Bon kantorowy Kupno kryptowalut Sprzedaż kryptowalut
Kursy kryptowalut Aktualności Baza wiedzy Bon kantorowy Kontakt
Home / Jak inwestować w kryptowaluty? wróć do listy

Jak inwestować w kryptowaluty?

Rynek kryptowalut staje się z czasem coraz większy, a liczba osób zainteresowanych aktywami cyfrowymi niezmiennie rośnie. Każdy ma nadzieję na zyski inwestycyjne, ale nie wszyscy wiedzą, co prowadzi do ich osiągnięcia. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami i zasadami, które rządzą tym rynkiem.

Jak działają kryptowaluty?

Najlepszym sposobem na zrozumienie kryptowalut jest porównanie ich do walut tradycyjnych, takich jak euro, dolar amerykański czy funt brytyjski. Podobnie jak te waluty, kryptowaluty mogą być wykorzystywane do zakupów i płatności online, ale również do inwestycji czy spekulacji, tak jak ma to miejsce w przypadku rynku forex, towarów czy akcji.

Skupmy się jednak na różnicach, które sprawiają, że kryptowaluty są niezwykle atrakcyjne dla inwestorów i w ich ocenie mają spory potencjał na przyszłość. Oto kilka z nich:

Inwestowanie w kryptowaluty – uważaj na zmienność!

Rynek kryptowalut charakteryzuje się wysoką zmiennością, co oznacza, że cena poszczególnych monet czy tokenów mogą ulegać znacznym wahaniom, szczególnie w krótkich okresach czasu: w ciągu zaledwie kilku godzin wartości mogą wzrosnąć lub spaść nawet o 10-20 proc. To sytuacja, której nie możemy sobie wyobrazić w przypadku tradycyjnych giełd. Tutaj nie można również zastosować modeli ekonomicznych i standardowych wycen aktywów. Jest to rynek rozwijający się, na którym decydują emocje, prawo podaży i popytu, chwilowy trend, moda czy działania promocyjne stojące za danym projektem kryptowalutowym. Jeżeli akceptujesz ryzyko związane z inwestycją w kryptowaluty, możesz je zminimalizować stosując pewne zasady i będąc konsekwentnym w swojej strategii. Poznaj 5 rad, jakie przygotował analityk Jacopo Spinelli specjalnie dla początkujących inwestorów.

  1. Wiadomości. Kryptowaluty, w przeciwieństwie do innych walut, nie są ściśle powiązane z polityką monetarną banków centralnych. Ich cena nie ma bezpośredniego związku z wiadomościami i wydarzeniami dotyczącymi tego obszaru. Dlatego nie należy tracić czasu na oczekiwanie informacji z Europejskiego Banku Centralnego czy Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim należy śledzić informacje o międzynarodowych przepisach i innowacjach dotyczących rynku kryptowalut. Gdy tylko pojawią się zezwolenia lub ograniczenia, będą one miały duży wpływ na cenę aktywów cyfrowych. Na przykład w styczniu 2018 r., kiedy rządy Chin i Korei zamknęły niektóre platformy wymiany, Bitcoin stracił 10 proc.;
  2. Analiza techniczna. Polegaj na wskaźnikach analizy technicznej. Rynek kryptowalut charakteryzuje się dużą niestabilnością, a inwestorzy korzystają z mniej racjonalnych narzędzi niż w przypadku innych aktywów. Identyfikacja wsparć, oporów i trendów każdej z interesujących nas kryptowalut będzie z pewnością istotna dla zapewnienia rentowności inwestycji w krótkim terminie. W przeciwieństwie do innych rynków, gdzie duzi inwestorzy dysponują najnowocześniejszymi narzędziami i modelami, w przypadku kryptowalut analiza techniczna jest bez wątpienia najczęściej stosowaną oceną;

  3. Nastroje rynkowe. Interpretuj nastroje rynkowe i korzystaj z nich. W czasie, gdy rynek jest niezwykle pewny siebie w odniesieniu do danej kryptowaluty, tzn. gdy większość inwestorów jest przekonana o wzroście ceny, cena będzie nadal rosła – można zarobić wyczuwając dobrze ten sentyment. Jeśli jednak rynek stanie się zbyt pewny siebie (ang. greedy), należy zacząć rozważać odwrócenie sentymentu. Z drugiej strony, nadmierny strach (ang. fear) może poprzedzać okres hossy. Stąd powstanie indeksu Fear and Greed Index, który jest wskaźnikiem nastrojów na rynkach;
  4. Dywersyfikacja. Zróżnicuj swoje portfolio. Należy nie tylko kupować kryptowaluty, ale także zbilansować i rozłożyć swoje oszczędności na różne klasy aktywów (akcje, obligacje itp.). W ramach części przeznaczonej na kryptowaluty dobrą praktyką jest nie inwestować wszystkich pieniędzy w jednego coina: należy stworzyć portfel obejmujący minimum kilka kryptowalut, aby zminimalizować ryzyko pozycji. Warto też w swojej strategii zastosować znany z innych rynków współczynnik korelacji, który przyjmuje wartości od -1 poprzez 0 do 1. Przy bezpiecznym dywersyfikowaniu portfela dobrą zasadą jest dobierać aktywa o jak najniższym współczynniku korelacji. Oczywiście potrzebne są do tego pewne obliczenia, ale strategia ta jest stosowana przez wszystkich dużych inwestorów w celu zmniejszenia ryzyka;

  5. Podążanie za trendem. Nie opłaca się iść pod prąd. Jeśli cena kryptowaluty spada, a nie zamierzasz trzymać jej w portfelu przez dłuższy czas, nie kupuj jej, dopóki wartość nie powróci do poprzedniego poziomu (tzw. "odbicie"). W slangu giełdowym nazywa się to łapaniem spadających noży i oznacza bardzo agresywne i ryzykowne zakupy w ostrym trendzie spadkowym. Niezwykle trudno jest trafić w „dołek”. Dlatego rozważniej jest poczekać na odwrócenie trendu i podążać za nim. Jednym z ostrożnych i dającym dobre efekty podejść jest strategia uśredniania ceny zakupu (ang. Dollar Cost Averaging - DCA). Metoda ta polega na systematycznym inwestowaniu z góry określonej kwoty i kupowaniu wybranych coinów w regularnych odstępach czasu, bez względu na aktualną cenę. Więcej o tej strategii inwestycyjnej napisaliśmy tutaj. Jedną z naszych usług jest właśnie jej zautomatyzowane wdrożenie za pomocą subskrypcji.