Kantory kryptowalut – czy to online, czy stacjonarne – są jednym z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów na zakup kryptowalut. Przykładowo klienci Kryptowaluty.pl mogą korzystać z obu tych form według swoich preferencji. Szybkość transakcji oraz dostępność punktów to zalety kantorów stacjonarnych. W przypadku zakupu kryptowalut cała procedura polega na założeniu konta i wykonaniu kilku kroków według instrukcji. Tak samo wygląda wymiana kryptowaluty na gotówkę.
Najstarszą i najpopularniejszą formą zakupu kryptowalut są platformy do handlu nazywane giełdami. Wymiana tokenów odbywa się w parach waluta fiat–kryptowaluta lub kryptowaluta–kryptowaluta. Najczęściej giełdy są pierwszym wyborem tzw. traderów, czyli osób, które starają się osiągnąć zysk w krótkim terminie, wykorzystując wahania kursów.
Zazwyczaj giełdy charakteryzują się dużą liczbą dostępnych kryptowalut, nieraz przebijając oferty kantorów, brokerów czy bankomatów kryptowalutowych (tzw. bitomatów). Jednocześnie mają też swoje ograniczenia, w tym np.: długi proces weryfikacji konta, limity wypłat, wysokie koszty wpłat i wypłat gotówki, ograniczona liczba form płatności, a także ryzyko przechowywania środków na giełdzie z uwagi na potencjalny atak hakerski, upadek giełdy lub niedziałające serwery w szczytowych momentach zainteresowania.
Na rynku znajdziemy również podmioty, które oferują handel kryptowalutami za pomocą instrumentów pochodnych, najczęściej w formie kontraktów różnicy kursowej (ang. Contract For Difference – CFD). Przy korzystaniu z usług brokera trzeba mieć odpowiednią wiedzę o zastosowaniu dźwigni finansowej, a także umiejętność analizy i interpretacji danych.
Warto też zwrócić uwagę na prowizje za obrót instrumentami na platformie oferowanej przez brokera. Przede wszystkim należy jednak sprawdzić wiarygodność danego podmiotu, aspekty jurysdykcji prawnej oraz licencji, które dopuszczają brokerów do danego rynku, np. na terenie Unii Europejskiej.
Bitomaty to urządzenia przypominające bankomaty, tyle że zamiast wpłacenia na kartę bankową pieniądze bezpośrednio służą do zakupu kryptowaluty. Taką maszynę można umieścić prawie w każdym miejscu. Co więcej, nie wymaga ona stałej obsługi technicznej, co sprawia, że liczba bitomatów z biegiem lat rośnie wykładniczo.
Według informacji z 2022 roku, na całym świecie już jest zainstalowanych ponad 36 tys. tych urządzeń. Najczęściej obsługiwaną przez nie walutą cyfrową jest Bitcoin. A największym pod względem liczebności bitomatów jest rynek amerykański. To tam również ponad dekadę temu zainstalowano pierwszą tego typu maszynę.