Działamy legalnie
Dołącz do największej sieci kantorów kryptowalut w Europie Środkowej z ponad 250 kantorami stacjonarnymi.
Posiadamy wpis do Rejestru Działalności w Zakresie Walut Wirtualnych prowadzonego przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, pod numerem RDWW-111.
Kontakt Bon kantorowy Baza wiedzy Aktualności Kursy kryptowalut
Zaloguj się Załóż konto
Witaj
O nas Biuro prasowe Do pobrania Otwórz kantor z nami Kariera Kryptowaluty TV
Kantory stacjonarne Portfel inwestycyjny Bon kantorowy Kupno kryptowalut Sprzedaż kryptowalut
Kursy kryptowalut Aktualności Baza wiedzy Bon kantorowy Kontakt
Home / Gdzie kupić Bitcoin? wróć do listy

Gdzie kupić Bitcoin?

Nie istnieje wyłącznie jeden sposób na zakup bitcoinów (BTC). Różnią się one kosztami, szybkością dostępu, niezawodnością i prywatnością. Dlatego warto wybrać ten, który najlepiej odpowiada potrzebom.

Najłatwiejszy sposób kupowania bitcoinów

Jednym z najprostszych i najbardziej bezpiecznych sposobów kupienia BTC jest skorzystanie z kantoru online albo punktu stacjonarnego. Przykładem może być nasza platforma kryptowaluty.pl. Jako polski podmiot podlegamy krajowym oraz unijnym regulacjom, mamy stosowne licencje i w 100 proc. polski kapitał.

Jeśli zdecydujesz się na zakup bitcoina za pośrednictwem naszego kantoru, to poniższa instrukcja ułatwi Ci przeprowadzenie transakcji. Musisz jedynie:

  1. Założyć konto w serwisie, a następnie przejść proces jego 2-etapowej weryfikacji;

  2. Na stronie głównej kliknąć przycisk "Kup";

  3. Z rozwijanej listy "Kup" wybrać bitcoin (BTC);

  4. W polu "Zapłacę" wpisać kwotę, którą chcemy przeznaczyć na zakup bitcoina. W polu "Chcę kupić" automatycznie pojawi się przeliczona po aktualnym kursie liczba BTC, którą otrzymamy w wyniku transakcji,

  5. Wybrać formę płatności w panelu dostępnych opcji;

  6. Skorzystać z wbudowanego portfela w kantorze kryptowaluty.pl (jeśli wcześniej wpłaciliśmy pieniądze na swoje konto) lub wybrać opcję “Dodaj środki”, aby zasilić portfel. Drugą opcją jest zakup kryptowalut za pomocą karty płatniczej. Wystarczy wybrać opcję “Dodaj kartę”, a zostanie ona przypisana do konta;

  7. Po wybraniu metody płatności potwierdzić transakcję, klikając przycisk “Kup teraz”.

Giełdy kryptowalut

Kolejną popularną metodą zakupu bitcoinów jest skorzystanie z giełdy kryptowalut. Zakupu możemy dokonać zwykłym przelewem czy za pomocą karty bankowej. Najpopularniejszymi giełdami kryptowalut są Binance, Crypto.com, Coinbase, Bitstamp, Kraken, Kucoin czy Bitfinex. Co prawda istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, jednak zawsze warto weryfikować wiarygodność konkretnej platformy czy brokera, a także upewnić się, że działa legalnie. W razie ewentualnych problemów trudno będzie wyegzekwować swoje roszczenia, jeśli podmiot działa w jurysdykcji raju prawno-podatkowego.

Przed dokonaniem wyboru miejsca zakupu warto porównać wysokość stosowanych prowizji. Aby mieć pewne i aktualne dane, warto szukać tych informacji bezpośrednio na stronach giełd. Gdy analizujemy odpowiednią dla nas giełdę, warto wziąć pod uwagę finansowo-prawne realia kraju, w którym się znajdujemy. Zazwyczaj krajowe podmioty oferują szybsze transfery pieniędzy, brak kosztów przewalutowania i są łatwiejsze w obsłudze pod względem rozliczeń podatkowych.

Standardową procedurą przy otwieraniu konta na giełdach jest konieczność przejścia weryfikacji tożsamości. Bywa, że w okresach największego zainteresowania kryptowalutami proces ten się wydłuża, tak samo jak zatwierdzenie wypłat, szczególnie większych sum.

Co zrobić po zakupie bitcoinów?

Po zaksięgowaniu środków na koncie kantoru lub giełdy, a także wykorzystaniu ich do zakupu kryptowalut, najlepiej od razu je zabezpieczyć. Jak? Przenosząc na własny portfel kryptowalutowy. Można skorzystać z portfela sprzętowego, czyli urządzenia fizycznego, lub programowego – aplikacji na komputerze lub smartfonie. To pozwala sprawować kontrolę nad swoimi coinami. Gdy te pozostają na kontach w obrębie giełdy to są narażone na ataki hakerskie lub problemy techniczne, które mogą spowodować, że tych tokenów już nigdy nie zobaczymy. Dodatkowo kluczową zasadą jest zapisanie w bezpiecznych miejscach bądź zapamiętanie swoich kluczy prywatnych, czyli haseł do portfeli.

Wartość bitcoina

Z biegiem czasu bitcoin bardzo szybko zyskał przychylność inwestorów, którzy wywindowali jego wartość w górę. Aby uświadomić skalę skoku cenowego na przestrzeni czasu, wystarczy wziąć przypomnieć, że w 2009 roku wartość bitcoina była praktycznie zerowa. Transakcje na nielicznych giełdach opiewały na sumę setek BTC za kilka dolarów.

W następnych latach cena bitcoina sukcesywnie rosła, co chwilę przebijając najwyższe odczyty w historii tej waluty (ang. All-Time High – ATH) i poddając się sporym wahaniom. W okresach najwyższego popytu wykresy potrafiły wystrzelić w górę nawet o kilkaset procent, przyciągając uwagę coraz większej liczby zainteresowanych. Tradycyjnie po dynamicznym wzroście następowała faza realizacji zysków i spadku notowań. Przy czym warto pamiętać, że długoterminowy trend wzrostowy utrzymywał się przez cały czas.

W 2021 r. bitcoin przebił pułap powyżej 60 tys. dolarów i wielu ekspertów zaczęło podkreślać, że jego wartość nadal będzie rosła. Od tamtej pory coraz więcej międzynarodowych organizacji zaczęło akceptować bitcoin jako formę płatności. W to aktywo inwestują również duże instytucje, fundusze i celebryci.

Oczywiście pomimo braku zależności od czynników kształtujących ceny walut tradycyjnych wartość bitcoina może spadać z powodu innych sił rynkowych. Do kluczowego ryzyka dla kryptowalut możemy zaliczyć chęć uregulowania rynku przez rządy poszczególnych państw. Na przykład w obawie przed utratą kontroli nad walutą, a jednocześnie sposobem wykorzystywania jej przez społeczeństwo. A pamiętajmy, że idea Satoshiego Nakamoto polegała na rozpowszechnieniu niezależnej od instytucji centralnych i zdecentralizowanej waluty cyfrowej.

Innym ograniczeniem dla rozwoju bitcoina jest nadmierne zużycie energii przez algorytm, do utrzymywania blockchainu i realizacji transakcji potrzebuje gigantycznej mocy obliczeniowej. Technologia ta nadal wymaga udoskonalenia, ale na rynku już znajdziemy różne sposoby na spożytkowanie energii cieplnej wytworzonej podczas “kopania” tokenów lub wdrożenie nowych metod tworzenia jednostek BTC, oprócz algorytmu Proof-of-Work.

Powyższe wyzwania stanowią jednocześnie szansę dla innych kryptowalut, które chciałyby zdetronizować bitcoina. I choć na rynku znajdziemy kilkanaście tysięcy alternatyw dla ojca kryptowalut, to jeszcze żadna z nich nie miała okazji przebić historycznego maksimum bitcoina.