Działamy legalnie
Posiadamy wpis do Rejestru Działalności w Zakresie Walut Wirtualnych prowadzonego przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, pod numerem RDWW-111.
Kontakt Bon kantorowy Baza wiedzy Aktualności Kursy kryptowalut Tokeny Krypton (ANTS)
Zaloguj się Załóż konto
Witaj
Tokeny Krypton (ANTS)
O nas Biuro prasowe Do pobrania Otwórz kantor z nami Kariera Kryptowaluty TV
Kantory stacjonarne Portfel inwestycyjny Bon kantorowy Kupno kryptowalut Sprzedaż kryptowalut
Kursy kryptowalut Aktualności Baza wiedzy Bon kantorowy Kontakt
Home / Czym jest Ethereum i kryptowaluta Ether? wróć do listy

Czym jest Ethereum i kryptowaluta Ether?

Ether (ETH) jest drugą – zaraz po Bitcoinie (BTC) – kryptowalutą pod względem popularności i wartości kapitalizacji rynkowej. Został on stworzony w 2013 roku przez Vitalika Buterina, mieszkającego w Kanadzie programistę rosyjskiego pochodzenia. Wielu twierdzi, że z powodu swojej innowacyjności ETH to rewolucja w świecie kryptowalut. Dlaczego?

Został on opracowany w celu zaprojektowania nowej platformy i bardziej powszechnego języka skryptowego. Jego algorytm umożliwia klientom uruchamianie dowolnych programów na zasadzie smart kontraktów, dzięki czemu blockchain i aplikacje uruchomione na blockchainie Ethereum są bardziej wydajne niż wcześniej. Wielu ekonomistów przewiduje, że w przyszłości ETH może zdetronizować Bitcoina. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej cyfrowej walucie.

co to jest ethereum

Jak działa Ethereum?

Ethereum to nie tylko kryptowaluta, ale także zdecentralizowana platforma, na której można stosować tzw. inteligentne kontrakty generowane za pomocą języka programowania. Czym są te smart kontrakty? Aplikacją bądź programem, który stanowi swoistą umowę cyfrową egzekwowaną przez zestaw reguł z góry określonych kodem komputerowym. Smart kontrakty te są zawierane i rozwiązywane automatycznie.

Zdecentralizowana platforma ETH nie jest kontrolowana przez żadną instytucję centralną. Podstawą tej technologii jest blockchain – protokół służący do tworzenia rozproszonej bazy danych, która znajduje się na wielu serwerach na całym świecie. Dzięki niemu transakcje w ramach inteligentnych kontraktów są realizowane dokładnie tak, jak zostały zaprogramowane, co pozwala uniknąć oszustw lub ingerencji osób trzecich.

Samą ideę smart kontraktów dość szybko zaadaptowano wszędzie tam, gdzie pozwala osiągnąć mniejsze koszty, szybkość, pewność bezpieczeństwa danych z automatyzacją procesów. Tak jak większość kryptowalut Ethereum umożliwia również dokonywanie płatności bez kontroli ze strony banków czy władz centralnych, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo transakcji. Gwarantuje to działanie systemu, w którym procesy są odporne na ingerencję z zewnątrz, a raz uruchomione – nie mogą zostać wstrzymane lub cofnięte.

Ethereum vs. Bitcoin

Mimo, że są podobne, dość dużo różni Bitcoin od Ethereum. Pomysłem, jaki miał Satoshi Nakamoto przy tworzeniu Bitcoina, był zdecentralizowany system umożliwiający natychmiastowe przesyłanie pieniędzy za niewielką opłatą. Co więcej, robić to globalnie i anonimowo. W przeciwieństwie do Bitcoina, Ethereum nie powstał jako idea globalnej waluty cyfrowej. Przede wszystkim miał być platformą, która pomoże w tworzeniu zdecentralizowanych aplikacji dla branż takich jak ubezpieczenia, nieruchomości, a energetyka (rejestr rachunków) czy opieka zdrowotna (kartoteka danych pacjentów).

ethereum vs bitcoin

Podstawą funkcjonowania zarówno Bitcoina, jak i Ethereum jest technologia blockchain. Z tą różnicą, że blockchain Ethereum zaprojektowano jako w pełni programowalny, co powoduje, że jest bardziej efektywny kosztowo niż Bitcoin. Są to kluczowe wymagania dla długoterminowej rentowności i przepustowości blockchaina. Co więcej, sieć Ethereum jest również bardziej skalowalna, ponieważ nie koncentruje się na przeprowadzaniu transakcji finansowych. Z technicznego punktu widzenia w Ethereum nie ma ograniczeń co do wielkości bloku, a system dostosowuje się dynamicznie jako całość. Ponadto Ethereum nadal pracuje nad poprawą aspektów związanych ze skalowalnością, co bezpośrednio przyczyni się do obniżenia ogólnych kosztów transakcji w przyszłości.

Gwoli przypomnienia: Bitcoin umożliwia użytkownikom korzystanie z systemu peer-to-peer do przekazywania środków pieniężnych. Natomiast Ethereum pozwala na uruchomienie kodu źródłowego dowolnej zdecentralizowanej aplikacji oraz innych funkcji handlowych za pomocą swojej waluty – Ether.

Technologia blockchain

Ethereum (ETH), podobnie jak inne kryptowaluty, działa na bazie blockchaina. To globalna sieć rozproszonych węzłów, która przechowuje bloki z danymi i tworzy identyczne kopie dla każdego węzła w całym blockchainie. Bloki są dodawane do sieci w efekcie zgody użytkowników co do informacji o zapisanych transakcjach. Zatem żadne zmiany nie mogą być wprowadzone do blockchaina bez osiągnięcia powszechnego konsensusu.

Zgoda jest osiągana za pomocą protokołu zwanego mechanizmem konsensusu. Obecnie (od 15 września 2022 roku) głównym protokołem dla sieci Ethereum już nie jest algorytm Proof-of-Work, lecz Proof-of-Stake. Już nie górnicy, lecz właściciele Etheru walidują poszczególne transakcje poprzez stawianie – lub inaczej stackowanie – określonej ilości swoich tokenów. Podczas stackowania tokeny są blokowane do zabezpieczenia weryfikowanych transakcji. Szansa na bycie wylosowanym nie zależy od tego, kto i jak szybko tworzy blok. Prawdopodobieństwo wyboru jest wprost proporcjonalne do ilości zablokowanych monet. Oznacza to, że im więcej kryptowalut jest blokowanych przez konkretny węzeł, tym większa szansa na to, że właśnie on zostanie wylosowany jako walidator bloków i wynagrodzony.

Jak i gdzie kupić Ethereum?

Bazowy token sieci Ethereum nosi nazwę Ether. Można go wydobyć tak samo jak wszystkie inne kryptowaluty, a także nabyć na rynku wtórnym – giełdach lub w kantorach kryptowalut. W przypadku zakupów wystarczy mieć odpowiednie środki na zakup, własny adres portfela w sieci ETH oraz konto w kantorze lub na giełdzie.

Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, zawsze warto zwracać uwagę na kilka charakterystycznych elementów platformy, na której dokonujemy zakupów. Pierwszym z nich jest posiadanie odpowiednich zezwoleń organów finansowych w danym kraju. Instytucje nadzorujące rynki wydają pozwolenia na prowadzenie tego typu działalności wyłącznie podmiotom, które spełniają określone wymogi przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (ang. Anti Money Laundering – AML) w zakresie przejrzystości oraz weryfikacji klientów za pomocą procedury KYC (ang. Know Your Customer). Kantor Kryptowaluty.pl jest podmiotem, który działa zgodnie z prawem i posiada wpis do Rejestru Działalności w Zakresie Walut Wirtualnych pod nr RDWW-111.

Wdrożenie procedur opisanych powyżej gwarantuje legalność transakcji i bezpieczeństwo środków. W odróżnieniu od kantorów, giełdy są zwykle bardziej narażone na ryzyko włamań czy kradzieży danych. Nie raz dochodziło też do zamknięcia platform z powodu ich niewypłacalności lub problemów z prawem. Dobrą praktyką jest transfer tokenów na własny portfel, tak by ewentualny atak hakerski na giełdę nie skończył się “wyczyszczeniem” portfela ze środków tam przechowywanych.

kurs ethereum

Kolejnym ryzykiem jest niestabilność kryptowalut. Oznacza, że ich wartość może ulegać znacznym wahaniom. To właśnie z tego powodu używanie kryptowalut jako środka płatniczego nadal nie upowszechniło się na skalę globalną. Pamiętajmy jednak, że zmienność to siła napędowa rynków finansowych i bez niej nie byłoby zysków. Dlatego indywidualni uczestnicy rynku kapitałowego oraz inwestorzy instytucjonalni często wykorzystują w swojej strategii wzorce graficzne i analizę techniczną. Popularnym podejściem jest także uśrednianie ceny zakupu (ang. Dollar Cost Averaging – DCA). Tę strategię opisujemy ją tutaj.

Kup Ethereum w 7 kroków

Aby dokonać transakcji zakupu Ethereum w kantorze kryptowaluty.pl należy:

  1. Założyć konto w serwisie, a następnie przejść proces jego 2-etapowej weryfikacji,
  2. Na stronie głównej kliknąć przycisk "Kup",
  3. Z rozwijanej listy "Kup" wybrać Ethereum (ETH),
  4. W polu "Zapłacę" wpisać kwotę, którą chcemy przeznaczyć na zakup Ethereum. W polu "Chcę kupić" automatycznie pojawi się przeliczona po aktualnym kursie liczba ETH, którą otrzymamy w wyniku transakcji,
  5. Wybrać formę płatności w panelu dostępnych opcji,
  6. Skorzystać z wbudowanego portfela w kantorze kryptowaluty.pl (jeśli wcześniej wpłaciliśmy pieniądze na swoje konto) lub wybrać opcję “Dodaj środki”, aby zasilić portfel. Drugą opcją jest zakup kryptowalut za pomocą karty płatniczej. Wystarczy wybrać opcję “Dodaj kartę”, a zostanie ona przypisana do konta,
  7. Po wybraniu metody płatności potwierdzić transakcję, klikając przycisk “Kup teraz”

 

jak i gdzie kupić ethereum?

Wnioski

Dzięki nowatorskiemu podejściu do technologii blockchain Ethereum zrobił prawdziwą rewolucję w świecie kryptowalut. Jego specyfika umożliwia zawieranie wiążących umów (smart kontraktów) w sposób bezpieczny, gdyż są one realizowane w łańcuchu bloków bez możliwości ingerencji z zewnątrz czy modyfikacji.
Blockchain gwarantuje przejrzystość, każdy ruch tokenów jest jawny, rejestrowany i poświadczony przez „kopaczy”. To wszystko z zachowaniem całkowitej anonimowości, która chroni prywatność stron zaangażowanych w dany kontrakt.