Działamy legalnie
Posiadamy wpis do Rejestru Działalności w Zakresie Walut Wirtualnych prowadzonego przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, pod numerem RDWW-111.
Kontakt Bon kantorowy Baza wiedzy Aktualności Kursy kryptowalut Tokeny Krypton (ANTS)
Zaloguj się Załóż konto
Witaj
Tokeny Krypton (ANTS)
O nas Biuro prasowe Do pobrania Otwórz kantor z nami Kariera Kryptowaluty TV
Kantory stacjonarne Portfel inwestycyjny Bon kantorowy Kupno kryptowalut Sprzedaż kryptowalut
Kursy kryptowalut Aktualności Baza wiedzy Bon kantorowy Kontakt
Home / Co to są stablecoiny? wróć do listy

Co to są stablecoiny?

Kryptowaluty są znane z ogromnej zmienności cen – wykazują one duże wahania w krótkim czasie. Często się zdarza, że rynek jako całość spada lub rośnie kilkadziesiąt procent w ciągu doby. Ten czynnik skutecznie odstrasza niektórych inwestorów. Sprawia to, że korzystanie z kryptowalut w codziennym życiu może być nieco problematyczne. Stablecoiny powstały, aby rozwiązać ten problem i zapewnić stabilność ceny dzięki trwałemu powiązaniu z rezerwą “realnych” aktywów.

W ten sposób udaje się połączyć to, co najlepsze na tradycyjnych rynkach finansowych z tym, co najlepsze w świecie kryptowalut. Specyfiką stablecoinów jest powiązanie ich wartości 1:1 z walutami lub surowcami, przy czym najczęściej jako aktywo rezerwowe występuje dolar amerykański. Choć nie jest to reguła – na polskim rynku działa bowiem Omega złotówka (oPLN), czyli kryptowalutowy odpowiednik waluty narodowej, której jednostka wyceniana jest właśnie na 1 zł. Ten stablecoin znajdziecie również w ofercie naszego kantoru!

Stablecoiny to różnorodna grupa aktywów

Na rynku mamy wiele stablecoinów. Dla porządku, możemy je podzielić na kilka kategorii. Pierwszy typ to stablecoiny powiązane z walutami fiducjarnymi, jak np. dolar amerykański, które są w pełni wspierane przez rezerwę w prawdziwym pieniądzu. Znanymi przykładami takich monet są m.in. Binance USD (BUSD) i USD Coin (USDC).

Istnieją również stablecoiny, które nie są powiązane z walutami fiat, ale z innym rodzajem aktywów. Mówimy tu o srebrze, złocie, a nawet nieruchomościach. Przykładem takiego rozwiązania jest Tether Gold (XAUT) – stablecoin jest bezpośrednio powiązany z ceną złota.

Warto wspomnieć, że istnieją także stablecoiny ściśle powiązane z innymi kryptowalutami, takimi jak Ethereum (ETH) lub Bitcoin (BTC).

Wreszcie, w obiegu znajdują się kryptowaluty, których pokrycie jest zdywersyfikowaną mieszanką aktywów gwarantujących stałą wartość stablecoina. Najbardziej znanym przykładem takiej waluty jest USD Tether (USDT). Pierwotnie Tether był wspierany w 100 proc. przez dolara. Jednak z czasem inne aktywa inwestycyjne weszły do jego ogólnej rezerwy. Dużą jej część stanowią m.in. zbywalne papiery wartościowe.

Stablecoiny to same zalety

Korzystanie ze stablecoinów ma kilka wymiernych korzyści. Przede wszystkim stablecoiny wykorzystują niezwykle szybką technologię blockchain. W ten sposób możliwe jest dokonywanie płatności w bardzo krótkim czasie, nawet w porównaniu z tradycyjną transakcją bankową.

Ponadto stablecoiny nie są ograniczone geograficznie – nie obowiązują je granice państw, różne systemy monetarne czy ustroje polityczne. Równie łatwo można wysłać stablecoiny do kogoś za granicą, jak i w kraju. Wszystko to zapewnia technologia blockchain. Gwarantuje ponadto przejrzystość i nienaruszalność rejestru. Każda transakcja jest przechowywana na blockchainie, gdzie każdy może ją sprawdzić w dowolnym momencie.

Największą zaletą oraz praktycznym powodem popularności stablecoinów jest fakt, że nie ulegają ogromnym wahaniom cen, które charakteryzują pozostałe kryptowaluty. Duża zmienność sprawia, że cyfrowe waluty, jak np. BTC, przysparzają kłopotów przy używaniu go do rozliczeń. Na przykład w przypadku transakcji Escrow lub na platformach, gdzie się deponuje pieniądze, aby później dokonywać zakupów, korzystać z usług lub grać w kasynie.

Warto dodać, że obrót stablecoinami niesie za sobą dodatkową korzyść, gdyż nie występuje w tym przypadku obowiązek podatkowy – najczęściej jest to 19 proc. od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki. Natomiast daninę tę należy zapłacić dopiero przy zmianie stablecoina na złotówki lub inną walutę fiducjarną.

Najpopularniejsze stablecoiny

Wszystkie powyższe stablecoiny – USDT, USDC, BUSD i oPLN – kupujcie szybko i bezpiecznie w naszym kantorze: https://kryptowaluty.pl/panel/dashboard/.