Kryptowaluty są znane z ogromnej zmienności cen – wykazują one duże wahania w krótkim czasie. Często się zdarza, że rynek jako całość spada lub rośnie kilkadziesiąt procent w ciągu doby. Ten czynnik skutecznie odstrasza niektórych inwestorów. Sprawia to, że korzystanie z kryptowalut w codziennym życiu może być nieco problematyczne. Stablecoiny powstały, aby rozwiązać ten problem i zapewnić stabilność ceny dzięki trwałemu powiązaniu z rezerwą “realnych” aktywów.
W ten sposób udaje się połączyć to, co najlepsze na tradycyjnych rynkach finansowych z tym, co najlepsze w świecie kryptowalut. Specyfiką stablecoinów jest powiązanie ich wartości 1:1 z walutami lub surowcami, przy czym najczęściej jako aktywo rezerwowe występuje dolar amerykański. Choć nie jest to reguła – na polskim rynku działa bowiem Omega złotówka (oPLN), czyli kryptowalutowy odpowiednik waluty narodowej, której jednostka wyceniana jest właśnie na 1 zł. Ten stablecoin znajdziecie również w ofercie naszego kantoru!
Na rynku mamy wiele stablecoinów. Dla porządku, możemy je podzielić na kilka kategorii. Pierwszy typ to stablecoiny powiązane z walutami fiducjarnymi, jak np. dolar amerykański, które są w pełni wspierane przez rezerwę w prawdziwym pieniądzu. Znanymi przykładami takich monet są m.in. Binance USD (BUSD) i USD Coin (USDC).
Istnieją również stablecoiny, które nie są powiązane z walutami fiat, ale z innym rodzajem aktywów. Mówimy tu o srebrze, złocie, a nawet nieruchomościach. Przykładem takiego rozwiązania jest Tether Gold (XAUT) – stablecoin jest bezpośrednio powiązany z ceną złota.
Warto wspomnieć, że istnieją także stablecoiny ściśle powiązane z innymi kryptowalutami, takimi jak Ethereum (ETH) lub Bitcoin (BTC).
Wreszcie, w obiegu znajdują się kryptowaluty, których pokrycie jest zdywersyfikowaną mieszanką aktywów gwarantujących stałą wartość stablecoina. Najbardziej znanym przykładem takiej waluty jest USD Tether (USDT). Pierwotnie Tether był wspierany w 100 proc. przez dolara. Jednak z czasem inne aktywa inwestycyjne weszły do jego ogólnej rezerwy. Dużą jej część stanowią m.in. zbywalne papiery wartościowe.
Korzystanie ze stablecoinów ma kilka wymiernych korzyści. Przede wszystkim stablecoiny wykorzystują niezwykle szybką technologię blockchain. W ten sposób możliwe jest dokonywanie płatności w bardzo krótkim czasie, nawet w porównaniu z tradycyjną transakcją bankową.
Ponadto stablecoiny nie są ograniczone geograficznie – nie obowiązują je granice państw, różne systemy monetarne czy ustroje polityczne. Równie łatwo można wysłać stablecoiny do kogoś za granicą, jak i w kraju. Wszystko to zapewnia technologia blockchain. Gwarantuje ponadto przejrzystość i nienaruszalność rejestru. Każda transakcja jest przechowywana na blockchainie, gdzie każdy może ją sprawdzić w dowolnym momencie.
Największą zaletą oraz praktycznym powodem popularności stablecoinów jest fakt, że nie ulegają ogromnym wahaniom cen, które charakteryzują pozostałe kryptowaluty. Duża zmienność sprawia, że cyfrowe waluty, jak np. BTC, przysparzają kłopotów przy używaniu go do rozliczeń. Na przykład w przypadku transakcji Escrow lub na platformach, gdzie się deponuje pieniądze, aby później dokonywać zakupów, korzystać z usług lub grać w kasynie.
Warto dodać, że obrót stablecoinami niesie za sobą dodatkową korzyść, gdyż nie występuje w tym przypadku obowiązek podatkowy – najczęściej jest to 19 proc. od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki. Natomiast daninę tę należy zapłacić dopiero przy zmianie stablecoina na złotówki lub inną walutę fiducjarną.
Tether (USDT) jest największym stablecoinem pod względem kapitalizacji rynkowej. Jest też najczęściej używaną monetą z tej kategorii. Cena Tethera jest powiązana z kursem wymiany dolara amerykańskiego w stosunku 1:1. Jednak Tether nie posiada jednorodnej rezerwy dolarów. Zamiast tego, ma dość złożony portfel inwestycji pokrywających wartość wyemitowanych i będących w obiegu USDT.
USD Coin (USDC) jest kolejnym stablecoinem pod względem popularności. Został wyemitowany przez amerykańską giełdę kryptowalut Coinbase we współpracy z firmą Circle. Cena USD Coin również jest powiązana z dolarem 1:1. Podobnie jak Tether, USDC nie opiera się tylko na dolarach jako aktywach pokrywających rezerwę.
Binance USD (BUSD) to stablecoin wyemitowany przez największą na świecie giełdę kryptowalut – Binance. Zajmuje 3. miejsce pod kątem kapitalizacji. W jego przypadku rezerwa składa się w całości z aktywów bazowych, znanych z tradycyjnych rynków finansowych. Właśnie dlatego część uczestników rynku postrzega BUSD jako najbezpieczniejszą opcję. Jego cena jest powiązana 1:1 z dolarem, a rezerwa pokrywająca BUSD w obiegu składa się wyłącznie z amerykańskiej waluty fiducjarnej.
Z kolei Omega Złoty (oPLN) to stablecoin o polskim rodowodzie wyemitowany przez giełdę Kanga Exchange w 2019 roku. Od tego czasu niezmiennie utrzymuje wartość 1:1 w stosunku do polskiego złotego. Rezerwę oPLN w całości pokrywa depozyt złotówkowy.
Wszystkie powyższe stablecoiny – USDT, USDC, BUSD i oPLN – kupujcie szybko i bezpiecznie w naszym kantorze: https://kryptowaluty.pl/panel/dashboard/.