Działamy legalnie
Posiadamy wpis do Rejestru Działalności w Zakresie Walut Wirtualnych prowadzonego przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, pod numerem RDWW-111.
Kontakt Baza wiedzy Aktualności Kursy kryptowalut Tokeny ANTS
Zaloguj się Załóż konto
Witaj
Tokeny ANTS
O nas Biuro prasowe Do pobrania Otwórz kantor z nami Kariera Kryptowaluty TV
Kantory stacjonarne Portfel inwestycyjny Bon kantorowy Kupno kryptowalut Sprzedaż kryptowalut
Kursy kryptowalut Aktualności Baza wiedzy Kontakt
Home / Czym jest uśrednianie ceny zakupu (Dollar Cost Averaging – DCA)? wróć do listy

Czym jest uśrednianie ceny zakupu (Dollar Cost Averaging – DCA)?

Technika Dollar Cost Averaging (DCA) została opracowana w 1950 roku przez legendę Wall Street i nestora inwestowania długoterminowego Benjamina Grahama. Metoda polega na inwestowaniu tej samej kwoty w dane aktywa w regularnych odstępach czasu, przez z góry określony okres. Można wybrać opcję inwestowania tygodniowego, miesięcznego lub rocznego. Ważne jest, aby nie zmieniać tego parametru w miarę upływu czasu. Jednak im węższe są odstępy czasowe, tym większe korzyści dla portfela może przynieść technika DCA.

Zalety uśredniania ceny zakupu

Stosując technikę uśredniania kosztów dolarowych, jesteśmy w stanie skonstruować tzw. plan akumulacji kapitału. Zakłada on, że kupowanie danego składnika aktywów stale i w regularnych odstępach czasu pozwala zwiększać majątek inwestora.

Dzięki strategii DCA możemy złagodzić zmienność inwestycji i wyeliminować efekt sezonowości. Metoda jest dość prosta do wdrożenia, a jednocześnie pomaga utrzymać dyscyplinę inwestycyjną. Proces może być w pełni zautomatyzowany dzięki naszej opcji subskrypcji w portfelu inwestycyjnym, a idea konsekwentnego zasilania portfela nawet niewielkimi kwotami sprawia, że jest ona dostępna dla każdego, także dla indywidualnych inwestorów.

DCA a kryptowaluty

Jak widać, strategia DCA ma kilka dużych korzyści. Jednak w przypadku kryptowalut jedna jest kluczowa – możliwość kompensowania wahań rynkowych, a tym samym uniknięcie inwestowania dużych sum pieniędzy w szczytach zainteresowania rynku. Aspekt ten staje się jeszcze ważniejszy, jeśli wybrane przez nas aktywa charakteryzują się dużą zmiennością.

Chociaż uśrednianie ceny zakupu można stosować do każdej klasy aktywów, to najlepiej sprawdza się w przypadku inwestycji w instrumenty, których ceny nie zachowują się stabilnie.

Przykład z rynku

(źródło: CoinMarketCap.com)

Spójrzcie na powyższy wykres. Widzimy na nim, jak od początku lutego do końca lipca 2022 roku zmieniał się kurs kryptowaluty Solana (SOL). W pierwszym dniu lutego jednostka SOL kosztowała 450 zł, a 1 lipca – już 145 zł. Cena jednego tokena Solany spadła więc o 67 proc. w skali 6 miesięcy! O ile na rynku akcji ta sytuacja mogłaby wywołać panikę, o tyle w przypadku większości aktywów cyfrowych takie właśnie wahania są zupełnie naturalne.

A teraz popatrzmy na wykres przez pryzmat portfela inwestycyjnego i zwizualizujmy skuteczność strategii DCA. Załóżmy, że stosowaliśmy uśrednianie ceny zakupu i regularnie kupowaliśmy jeden token SOL pierwszego dnia każdego miesiąca przez pół roku. W sumie przeprowadziliśmy 6 transakcji. Wyglądały one następująco: 1 lutego = 450 zł, 1 marca = 419 zł, 1 kwietnia = 567 zł, 1 maja = 393 zł, 1 czerwca = 175 zł, 1 lipca = 150 zł.

Zatem finalna wartość inwestycji wyniosła 2,154 zł. Po kursie z 31 lipca 2022 roku daje nam to 10,61 tokenów Solany. A co by się stało, gdybyśmy całą tę kwotę przeznaczyli na zakup kryptowaluty 1 lutego? Na koniec inwestycji, czyli 31 lipca 2022, w portfelu mielibyśmy zaledwie 5,22 jednostek SOL. W przeliczeniu na złotówki oznacza to, że zamiast 2,154 zł dysponowalibyśmy kwotą 1,059 zł.

W ten sposób nie musieliśmy “łapać” tzw. dołków i górek, tylko regularnie uzupełniać portfel o jeden token. Działa to też w drugą stronę – wpłacanie tych samych kwot pierwszego dnia każdego miesiąca pozwoliłoby zarobić dwa razy więcej, niż zainwestowanie 2,154 zł w dniu 1 lutego.

Jak zautomatyzować strategię DCA

Jedną z zalet DCA jest możliwość zautomatyzowania procesu inwestowania. W kantorze kryptowaluty.pl oferujemy Ci taką usługę w postaci subskrypcji. Zapytamy Cię tylko kwotę i częstotliwość, z jaką system musi ją pobierać. Od tego momentu proces będzie przebiegał automatycznie.

DCA jest prostą, sprawdzoną i funkcjonalną techniką. Jednak pamiętaj, że zastosowanie jej do aktywów obarczonych bardzo wysokim ryzykiem może się wiązać z równie dużymi stratami. Niezależnie od tego, jak niską średnią cenę zakupu uzyskamy, nie uchroni nas to przed załamaniem wartości aktywów, jeśli są one skazane na upadek. Dlatego bardzo zalecamy, aby ostrożnie dobierać aktywa inwestycyjne do i liczyć się z ryzykiem. Przed rozpoczęciem inwestowania swoich pieniędzy należy dogłębnie przestudiować temat i zapoznać się przynajmniej z podstawowymi zasadami kierującymi daną klasą instrumentów finansowych.