Działamy legalnie
Dołącz do największej sieci kantorów kryptowalut w Europie Środkowej z ponad 250 kantorami stacjonarnymi.
Posiadamy wpis do Rejestru Działalności w Zakresie Walut Wirtualnych prowadzonego przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, pod numerem RDWW-111.
Kontakt Bon kantorowy Baza wiedzy Aktualności Kursy kryptowalut
Zaloguj się Załóż konto
Witaj
O nas Biuro prasowe Do pobrania Otwórz kantor z nami Kariera Kryptowaluty TV
Kantory stacjonarne Portfel inwestycyjny Bon kantorowy Kupno kryptowalut Sprzedaż kryptowalut
Kursy kryptowalut Aktualności Baza wiedzy Bon kantorowy Kontakt
Home / Co to jest Bitcoin? wróć do listy

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin (BTC) to wirtualna waluta stworzona w 2009 roku przez osobę znaną pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, kryptowaluta Bitcoin nie ma banku centralnego, który wprowadza do obiegu nowe pieniądze i je kontroluje, lecz opiera się na dwóch zasadach: rozproszonej sieci węzłów (mogą być nimi komputery osobiste) oraz wykorzystaniu silnej kryptografii do zatwierdzania i zabezpieczania transakcji.

Podstawowe informacje:

Bitcoin – waluta czy towar?

Bitcoin powstał jako alternatywna metoda płatności w stosunku do tradycyjnych walut. Już dziś w wielu miejscach za towary czy usługi możemy zapłacić w BTC. Jednak wysoka zmienność ceny Bitcoina sprawia, że wciąż nie jest on popularny jako powszechny instrument płatniczy. Sprzedawcy musieliby bowiem stale korygować swoje ceny ze względu na znaczne wahania kursu BTC.

To dlatego Bitcoina kupuje się przede wszystkim w celach inwestycyjnych, tak jak złoto czy inne metale szlachetne. Podobnie do innych aktywów, żadna pojedyncza gospodarka, a tym bardziej decyzje banków centralnych dotyczące polityki pieniężnej, nie mają bezpośredniego wpływu na cenę Bitcoina. Cenę BTC dyktuje rynek, czyli wszyscy jego indywidualni uczestnicy. Jak w wolnorynkowej rzeczywistości: decyduje popyt i podaż.

Należy pamiętać, że choć kryptowaluty są odporne na czynniki kształtujące kursy tradycyjnych walut, istnieje szereg zewnętrznych elementów, które wpływają na ich wartość. Postępująca regulacja rynku czy ograniczanie anonimowości transakcji często są wystarczającym sygnałem dla inwestorów, których zdecydowane ruchy potrafią wywołać spadki. I vice versa: każda informacja o adaptacji technologii lub akceptacji płatności w BTC przez znaną markę jest pozytywnym bodźcem, który przekłada się na zwyżki cen.

Jak działa Bitcoin?

Bitcoin opiera się na dwóch podstawowych procesach: blockchainie i procesie wydobywczym. Blockchain to rodzaj cyfrowego rejestru – tudzież księgi – wspólnego dla wszystkich użytkowników i zawierającego wszystkie transakcje, które miały miejsce do danego momentu. Transakcje te są grupowane w "bloki", które są chronione kryptograficznie i łączone ze sobą.

Z kolei wydobycie to proces, w którym kolejne bloki zawierające transakcje do zatwierdzenia są dodawane do łańcucha bloków (ang. blockchain), umożliwiając tworzenie – lub inaczej wydobywanie – nowych jednostek kryptowaluty. Jednostki te stanowią rodzaj wynagrodzenia za udział w zatwierdzaniu transakcji. W przypadku Bitcoina nagroda za blok zmniejsza się o połowę mniej więcej co cztery lata. To wynik modelu zarządzania kryptowalutami nazywanego halvingiem.

Zadaniem „kopacza” jest przeprowadzenie procesu tworzenia jednostek poprzez rozwiązywanie złożonych równań matematycznych. Ze względu na swoją kluczową rolę górnicy sprawują znaczną kontrolę nad siecią BTC, a sam proces wydobywania uczynili dochodowym biznesem.

W tym przypadku istotną kwestią jest moc obliczeniowa sprzętu wykorzystywanego do „kopania”. Duże kopalnie składają się z wielu specjalnie złożonych koparek BTC z zaawansowanymi, szybkimi kartami graficznymi. Kopacze zrzeszają się także w spółdzielnie, które mają większe znaczenie poprzez wspólnie dostarczaną sumę mocy obliczeniowej. Gdy Bitcoiny znajdą się w obiegu, można nimi handlować za pośrednictwem kantorów i giełd, a także przechowywać je w portfelu cyfrowym.

Do czego służy Bitcoin?

Od czasu powstania Bitcoina pojawiły się tysiące nowych kryptowalut. Mimo to Bitcoiny nadal są walutą cyfrową o największej kapitalizacji rynkowej i największym wolumenie obrotów na rynku. Również w świadomości ludzi Bitcoin jest najpopularniejszą z kryptowalut i „przedstawicielem” promującym ideę oraz rynek.

W zależności od celów, jakie chcesz osiągnąć, Bitcoin może służyć jako:

Warto pamiętać, że Bitcoin jest walutą, która nie funkcjonowałaby bez internetu. W przeciwieństwie do walut emitowanych przez banki centralne, takich jak dolar, funt czy euro, Bitcoin umożliwia dokonywanie przelewów online bez pośredników, czyli banków lub systemów przetwarzania płatności. To pozwala nie tylko szybciej i taniej przesyłać pieniądze w skali globalnej, ale także sprawiać maksymalną kontrolę nad własnymi finansami.

Co sprawia, że Bitcoin jest nowym rodzajem pieniądza?

Waluta ta jest wykorzystywana jako środek wymiany, nośnik wartości i jednostka rozliczeniowa, czyli ma wszystkie właściwości tradycyjnego pieniądza. BTC ma zasięg globalny, ponieważ istnieje wyłącznie w wersji cyfrowej. Wysłanie tej kryptowaluty na drugi koniec świata jest równie łatwe, jak użycie gotówki do płacenia w sklepie. Co więcej, transakcje kryptowalutowe odbywają się 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Niezależnie, czy jest to weekend, czy święta. Zgodnie z ideą, która przyświecała twórcy Bitcoina, za dostęp do swoich środków nie są pobierane opłaty i nie są nakładane arbitralne limity.

Transakcje za pomocą Bitcoina są nieodwracalne, co oznacza, że nie mogą być anulowane przez płatnika. Dla porównania, transakcje dokonywane za pomocą kart płatniczych, tradycyjnych systemów płatności internetowych czy za pośrednictwem banków mogą być anulowane po dokonaniu płatności. Czasem nawet kilka miesięcy po transakcji, co jest możliwe dzięki scentralizowanemu charakterowi pośredników, którzy ją realizują.

Jakie ryzyka się z tym wiążą? Na pewno oszustwa w handlu, które mogą prowadzić do wyższych opłat za korzystanie z kart płatniczych. Bitcoin natomiast gwarantuje poufność. Przy płaceniu BTC nie są wymagane wyciągi bankowe, nie ma też potrzeby podawania sprzedawcy danych osobowych. Transakcje bitcoinowe nie zawierają żadnych informacji identyfikujących poza adresami i kwotami Bitcoinów.

Można więc uznać Bitcoin za bezpieczny system transakcyjny. Ze względu na zaszyfrowany charakter sieci BTC, płatności te zasadniczo są bezpieczniejsze niż konwencjonalne transakcje kartami debetowymi lub kredytowymi. Dokonując płatności w Bitcoinach, nie musisz ujawniać poufnych informacji w sieci. Dlatego ryzyko ujawnienia informacji finansowych czy kradzieży tożsamości jest niezwykle niskie.

Ponadto Bitcoin jest systemem otwartym. Oznacza to, że każda transakcja dokonana w jego sieci jest ujawniana publicznie, bez wyjątku. Oznacza to, że nie ma możliwości manipulowania transakcjami ani zmiany podaży Bitcoinów. Oprogramowanie, które stanowi rdzeń technologii Bitcoin, jest wolne i otwarte – każdy może zbadać jego kod. Dzięki temu eksperci informatyczni, programiści czy kryptografowie wciąż mają okazję do sprawdzenia wszystkich aspektów sieci i jej bezpieczeństwa.